Chcesz nakręcić film dokumentalny? Poznaj istotne wskazówki
Mając w zanadrzu ciekawą historię lub wydarzenie z życia swojego, lub swojej rodziny, nie warto pozwolić, aby zostały zapomniane. Udokumentowane opowiadanie o czymś ważnym pozwoli nam w każdej chwili wrócić do ważnych wspomnień, a także da możliwość przekazania ich kolejnym pokoleniom. Dziś dowiesz się, w jaki sposób poprawnie nakręcić swój pierwszy film dokumentalny.
Postaw na pomysł dla filmu dokumentalnego
Projekt na film dokumentalny musi być ujmujący, wciągający widzów. Przed przystąpieniem do realizacji tego postanowienia o nakręceniu swojego filmu dokumentalnego, należałoby odpowiednio przemyśleć, co chcemy w nim przedstawić w tym filmie.
Z początku najlepiej ogół wstępnie rozpisać, ale pamiętaj, aby zostawić też trochę miejsca na improwizację za kamerą! Nie musisz silnie trzymać się planu, niemniej jednak wstępne opracowanie poszczególnych kadrów z pewnością ułatwi pracę.
Napisz scenariusz filmu
Scenariusz jest ważny wtedy, gdy w filmie pojawia się osoba mówiąca, opowiadająca historię – tak zwany lektor. Rozpisany tekst, jaki będzie czytany przez lektora, jest bezpośrednią wskazówką jeśli chodzi o długość filmu, ujęcia bądź muzykę. Jeżeli masz już scenariusz, to jesteś już w połowie całego procesu! Sprawa jest nieco bardziej złożona, jeżeli chciałbyś zawrzeć w swoim filmie więcej niż jedną osobę, które będą narratorami opowieści. Jest to nieco trudniejsze, ale nie niemożliwe :)
Zadbaj o organizację sprzętu
Do nakręcenia filmu dokumentalnego, którego kręcenie będzie znamionowało się dużą dynamiką – poruszanie się z miejsca na miejsce, ograniczenia czasowe – potrzeba lekkiego oraz mobilnego sprzętu.
Tak w istocie potrzebujesz tylko tych paru rzeczy wyliczonych poniżej:
- kamera, która niekoniecznie musi być najwyższej jakości, najważniejsze jest, żeby opanować jej obsługę jak najlepiej przed rozpoczęciem filmowania;
- mikrofon do nagrywania dźwięku – istotne jest, żeby nie zbierał losowych dźwięków z otoczenia;
- statyw z całą pewnością przyda się podczas kręcenia i pozwoli na wyeliminowanie efektu latającego obrazu podczas nagrywania;
- komputer z oprogramowaniem do montażu filmu – jeżeli masz dostęp do specjalistycznych programów to wspaniale, natomiast jeżeli takiego dostępu nie masz, to w Internecie odszukasz dużo darmowych opcji.
Nadzoruj przebieg filmu
Warto jest włożyć jak najwięcej zaangażowania w swój film, po to, aby cieszył oko w przyszłości. Zadbaj zatem o swoją własną prezencję oraz poproś innych uczestników planu, aby również to zrobili. Podczas przebiegu filmu możesz podpierać się scenariuszem, jednak sztywne przestrzeganie jego zapisów może wprowadzać niepotrzebny stres. Pozwól zatem wszystkim "aktorom" na odrobinę spontaniczności. Niech opowiadają historię taką, jaką ją widzą.
Film możesz kręcić ręcznie lub ustawić kamerę na statywie. Jeśli posiadasz drona, również może być to ciekawe urozmaicenie kadrów, o ile odnoszą się one do opowiadanej historii. W filmie dokumentalnym nie ma ograniczeń. Wszystko jest kwestią pomysłu.
Komentarze
Brak komentarzy