Co wziąć pod uwagę kupując czajnik?
Dobry czajnik powinien przede wszystkim szybko działać, szczególnie jest to ważne rano, kiedy czekamy na kubek pobudzającej kawy. Ale nie korzystamy z niego jedynie o poranku. Praktycznie cały dzień jest nam niezbędny do przygotowania innych napojów. Ważne jest również, żeby działał cicho, był wygodny i bezpieczny w użyciu. Czym kierować się przy zakupie tego idealnego, o tym w artykule poniżej.
Typy czajników, które możemy znaleźć na sklepowych półkach
Jeśli rozważasz zakup czajnika, powinieneś zdawać sobie sprawę, że wybór nie będzie prosty. Producenci mają w swojej ofercie wiele urządzeń, które różnią się technologią, wyglądem, rozmiarem oraz ceną.
Standardowe czajniki na kuchenkę gazową są produkowane z reguły ze stali i kolorowo ozdobione. Charakterystyczną ich cechą jest znany wszystkim gwizdek, wydający dźwięk, kiedy woda się gotuje. Pasują do każdego rodzaju wnętrz, w tym również do nowoczesnego. Rączkę mają umiejscowioną w górnej części i wykonaną z materiału chroniącego przed oparzeniem.
Droższe rozwiązania robione na wzór japoński, służące do bardziej ceremonialnego parzenia herbaty, wykonane są z żeliwa. Winduje to ich cenę, ale sprawia, że naczynie jest w stanie utrzymać temperaturę wody przez dłuższy czas.
Czajniki elektryczne, do grzania wody wykorzystują grzałki na prąd elektryczny. Przyspiesza to znacznie proces gotowania oraz nie wymaga użycia płomienia. Tworzywa sztuczne stosowane do produkcji takich czajników, wpływają na ich małą wagę oraz niską cenę. Zbiorniki czajników elektrycznych mają bardzo często miarkę informującą ile wody mieści się w środku. Producenci zaopatrują je w szereg zabezpieczeń w formie lampek ostrzegawczych, bądź blokad chroniących przed otwarciem. Wśród grupy czajników elektrycznych znaleźć można rozwiązania na kabel, bezprzewodowe, jak również takie z funkcjami pomocniczymi np. podtrzymywaniem wyznaczonej temperatury.
Jakiej pojemności czajnik wybrać?
O tym, jak dużo wody będziemy potrzebować w czajniku, powinniśmy wiedzieć jeszcze przed zakupem. Nie ma sensu kupować zbyt dużego albo z kolei za małego dla naszej rodziny. Producenci zapewniają produkty przeważnie w przedziale od 0,4 l do ponad 3 l. Jeżeli mieszkasz sam i sporadycznie gotujesz wodę, wybierz jak najmniejszy rozmiar. Rodzina pięcioosobowa potrzebować będzie sprzętu o pojemności trochę mniejszej od 2 litrów. Kupno najmniejszego z możliwych urządzeń wpłynie na oszczędność energii potrzebnej do podgrzania wody.
Z czego wykonuje się czajniki?
Surowce, z których produkuje się czajniki, to najczęściej stal nierdzewna, a w przypadku czajników na kuchenkę, żeliwo. Z kolei tworzywa sztuczne są wykorzystywane w produkcji czajników elektrycznych. Czasem spotkać można czajniki szklane albo ceramiczne. Jeżeli chodzi o właściwości użytkowe, wykorzystywane materiały nie wpływają w znacznym stopniu na użytkowanie.
Duży wybór czajników na rynku pozwala na przebieranie w ofertach, znajdzie się coś dla każdego klienta. Obecnie podstawowa funkcja czajnika, jaką jest podgrzewanie wody, nie jest już wystarczająca. Liczy się również to, czy pięknie się będzie prezentował na tle kuchennej zabudowy. Picie kawy czy parzenie herbaty dla wielu osób jest ważnym momentem, chwilą oddechu i relaksu, dlatego bardzo cenią sobie odpowiednio dobrany czajnik do ich preferencji i oczekiwań.
Komentarze
Renata Zakrzewska
Najgorsze są te czajniki elektryczne. Matko jak one szybko się psują.
Najgorsze są te czajniki elektryczne. Matko jak one szybko się psują.