Fotografie z użyciem drona – co należy o nich wiedzieć?

Brak komentarzy brak ocen

Jeszcze kilka lat temu zdjęcia robione z powietrza były dla niektórych dużym zdziwieniem. Ich wykonanie wymagało sporego budżetu oraz skomplikowanej organizacji pod względem logistycznym. Na przestrzeni ostatnich lat, sytuacja ta uległa znacznej zmianie. Ujęcia z lotu ptaka widać w reklamach, kampaniach, serialach, gazetach, czy nawet na prywatnych blogach i mediach społecznościowych. Jeśli i Ty chciałbyś dowiedzieć się co nieco o tej dziedzinie, zapoznaj się z poniższymi wskazówkami.

Fotografia z wysokości. Poznaj działanie drona

Wykorzystanie drona do robienia zdjęć z powietrza daje zupełnie nowy wymiar fotografii. Oprócz możności sterowania położeniem drona w płaszczyźnie poziomej od obiektu, przede wszystkim możesz zmieniać położenie w pionie – wysokość. Zapewnia to wiele nowych opcji fotograficznych. Wystarczy wznieść się dronem na właściwą i oczywiście dozwoloną wysokość, a następnie opuścić obiektyw na dół. Nowe możliwości wykonywania zdjęć mogą uchwycić znane nam już miejsce w nieoczekiwany sposób.

Zadbaj o ekspozycję podczas używania drona

Ekspozycja, to znaczy naświetlenie poszczególnej klatki, jest fundamentalnym elementem do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Prześwietlenie oraz niedoświetlenie ma bezpośredni wpływ na oddanie piękna i niuansów fotografowanego krajobrazu. Żeby uniknąć niechcianych efektów, można skorzystać z trybu automatycznego robienia zdjęć. Jednak wskazane jest nauczyć się korzystać z trybu ręcznego, w tym celu wskazane jest rozbudować swoją wiedzę na temat działania migawki, przysłony i ISO.

Jeżeli jednak zdjęcie, na jakim nadzwyczaj nam zależało, nie wyjdzie w zadowalający sposób, to istnieje sposób na uratowanie klatki – tak zwana postprodukcja kolorów. Na tym etapie można poeksperymentować w przeróżnych programach do obróbki zdjęć. Wskazane jest pobawić się z balansem bieli bądź nasyceniem poszczególnych części zdjęcia. Jest to pewnego rodzaju „zabawa” ze zdjęciem, wskazane jest spróbować – efekty mogą być nieoczekiwanie zadowalające :)

Nie zapomnij o kompozycji zdjęcia

Kompozycja, to znaczy układ poszczególnych elementów w kadrze, jest istotna do zrobienia dobrego zdjęcia. Źle zaplanowana kompozycja zdjęcia zaburza pewną jego równowagę i zniekształca je.

Wskazane jest rozszerzyć swoją wiedzę w temacie technik kompozycji takich, jak:

  • zasada trójpodziału,
  • linia diagonalna,
  • symetria,
  • centrum.

Pożyteczną opcją w tym przypadku są linie podziału (tzw. „grid”), jakie można włączyć w ustawieniach aplikacji. Taka siatka znacznie ułatwi wykonywanie zdjęć, a uplanowana kompozycja będzie łatwiejsza do osiągnięcia.

Sprawdź, jakie są przewidywane warunki pogodowe

Plener zdecydowanie odbiega od profesjonalnego studia zdjęciowego. W pomieszczeniu możemy sami decydować o sile natężenia światła, ale co najważniejsze nie mamy styczności z trudnymi warunkami pogodowymi. Na zewnątrz niestety nie mamy na to wpływu. Silne opady deszczu lub śniegu to warunki, które uniemożliwiają pracę dronem i mogłyby narazić sprzęt na zniszczenie.

Porywisty wiatr również nie sprzyja fotografowaniu na wysokości, zwłaszcza jeśli nie posiada się jeszcze zbyt dużego doświadczenia. Podczas wyboru warunków pogodowych, warto zwrócić uwagę także na porę dnia i przejrzystość z nią związaną. Najbardziej zalecany jest wczesny ranek lub popołudnie.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz