Jak prawidłowo dobrać dywaniki samochodowe?

Komentarzy:2 brak ocen

Każdy właściciel auta zgodzi się z tym, że dywaniki samochodowe to niezbędny element jego wyposażenia. Dywanik chroni wykładzinę przed przemoczeniem i trudnymi w usunięciu zanieczyszczeniami. Ten niby niepozorny szczegół wcale nie jest taki oczywisty. Dywaniki mają różne kształty, rozmiary i materiały. Który będzie zatem najbardziej odpowiedni?

Kwestią, która nurtuje kierowców, jest dobranie dobrego typu dywaników do swojego auta, aby prawidłowo spełniały swoje zadanie przez długi czas. Najistotniejszy jest ich rozmiar. Przesadnie długie modele stwarzają poważne ryzyko zwijania się, utrudniając czy też nawet uniemożliwiając właściwe korzystanie z pedałów samochodu. To natomiast może spowodować niepokojące sytuacje w ruchu drogowym, np. zbyt późne zahamowanie oraz wpadnięcie w poślizg.

Równie znacząca jest jakość materiału, z jakiego wyprodukowany został dywanik samochodowy. Musi być on niebywale trwały, łatwy w konserwacji, odporny na przemoczenie oraz zabrudzenia, oraz winien mieścić się w dogodnym przedziale cenowym.

Dywaniki do auta — jaki materiał będzie najlepszy?

Wybór dywaników do samochodu nie jest łatwym zadaniem. Należy zwrócić uwagę na parę niesłychanie istotnych ich cech, np. czy skutecznie chłoną wilgoć. To naturalnie dzięki temu przez długi czas będą w sposób właściwy spełniały swoją funkcję.

Przeważnie wybór pada na:

  • dywaniki gumowe;
  • dywaniki welurowe

Popularność dywaników gumowych jest największa w jesienno-zimowej porze roku. Świetnie radzą sobie z wilgotnością oraz śniegiem wnoszonymi do auta. Te dywaniki samochodowe charakteryzują się wysokimi rantami, jakie chronią wykładzinę przed wydostaniem się z nich wody. Poza tym są one nadzwyczaj bezproblemowe w czyszczeniu oraz montażu, a w związku z tym nadzwyczaj rzeczowe. Jedyną ich wadą jest mało estetyczny wygląd i wydzielanie niemiłej woni w upalne dni. Ten kłopot nie dotyczy dywaników welurowych. Są one bardziej przyjemne dla oka oraz osiągalne w wielu wzorach, oraz odcieniach.

Jednakże tego typu dywaniki kiepsko sobie radzą z absorbowaniem wilgoci, a poza tym ciężko usunąć z nich wszystkie zabrudzenia oraz nieczystości. Warto wybierać jedynie takie, które charakteryzują się dużą gęstością materiału.

Jak dbać o czystość dywaników samochodowych?

Gumowe dywaniki samochodowe nie sprawiają nazbyt wielu kłopotów w zakresie ich pielęgnacji. Proces czyszczenia jest niesłychanie bezproblemowy i szybki. Wystarczy jedynie użyć myjki ciśnieniowej lub zwykłego węża ogrodowego, żeby usunąć z nich wszelkie nieczystości oraz zabrudzenia w postaci błota lub zacieków. Nie wymagają więc drogiej oraz skomplikowanej konserwacji.

Czy samo umycie wystarczy, aby dywanik był zadbany? Otóż nie. Warto poświęcić na tę czynność nieco więcej czasu i usunąć zalegający w rowkach piasek. Nie potrzeba tu wcale profesjonalnego sprzętu. Wystarczy najzwyklejsza zmiotka z długim i ostrym włosiem. Nieco trudniejsze będzie czyszczenie dywaników z weluru. Te wymagają odkurzenia i wyczyszczenia specjalnym środkiem do tapicerek. Większość myjni samochodowych posiada w swojej ofercie usługi czyszczenia wnętrza auta i można taką pracę zlecić fachowcom.

 

Oceń artykuł
Komentarze
Wszystkich:2
Leon Brzeziński

Moim zdaniem jest to tylko kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuję.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Moim zdaniem jest to tylko kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuję.

Eleonora Kucharska

Myślę, że dywaniki już wszystkie robią na tyle precyzyjnie, że jak się kupi odpowiedni model to nie będzie problemu z zsuwaniem się.

Oceń komentarz:
  • 1
  • 0

Myślę, że dywaniki już wszystkie robią na tyle precyzyjnie, że jak się kupi odpowiedni model to nie będzie problemu z zsuwaniem się.

Dodaj komentarz