Utrata ciepła przez okna - dowiedz się, co możesz z tym zrobić

Brak komentarzy brak ocen

Przepisy z 2021 mówią o nowych rozwiązaniach stosowanych w oknach. Są one nielada wyzwaniem dla ich producentów. Normy mówią o tym, że potrójne szyby muszą posiadać grubsze ramy oraz być dobrze zamontowane. Jak dobrze wiemy, okna mają spory wpływ na to, jak będzie prezentował się budynek. Decyzję o oknach powinno podjąć się przed rozpoczęciem budowania elewacji. W tym wpisie dowiesz się wszystkiego o izolacji ciepła.

 

Po co nam izolacyjność cieplna okien?

Zwykle podawanym w kontekście okien parametrem jest izolacyjność. Współczynnik U ją określający jest chyba zwykle wspominaną cechą oprócz materiału i koloru. Producenci wykorzystują sztuczki oraz manipulacje wykorzystujące niewiedzę przeciętnego zjadacza chleba w tej kwestii, przedstawiając dane tak, aby wypadały one najkorzystniej. Okna cechują trzy różne współczynniki U. U w rzeczywistości jest miarą przenikania ciepła. Wskazuje jak wiele energii ucieka nam przez okna. Z tej przyczyny niższy współczynnik jest bardziej wskazany. Jednostką miary jest W/m2*K. Współczynnik izolacyjności występuje w trzech rodzajach. Współczynnik dla szyb (najbardziej korzystny), dla profili okiennych oraz całego okna. Trikiem powszechnym przy sprzedaży okien jest wymienianie parametru odnoszącego się wyłącznie do przeszklenia.

Gdzie prawidłowo rozmieścić okna w mieszkaniu?

Przepisy budowlane pokazują, które pomieszczenia powinny zostać oświetlone światłem dziennym, jak również określają jaki minimalny rozmiar może mieć okno. Umieszczone powinny być w sypialniach, gabinetach oraz pokojach dziennych. Tam powierzchnia okna musi być większa od powierzchni podłogi tych pomieszczeń. Jeśli chodzi o pomieszczenia sanitarne i techniczne, takich jak łazienka lub kotłownia, spełniony musi zostać warunek 1/12 powierzchni podłogi.

Istnieje możność rezygnacji z okien, w przypadku uzasadnienia tego planem wnętrz. Przykładem może być łazienka położona na środku budynku bez kontaktu ze ścianami zewnętrznymi. Wyjątkiem jest kuchnia, która musi posiadać własne przeszklenie bądź być wydzielona aneksem kuchennym w pomieszczeniu z dostępem do światła dziennego

Materiały stosowane w ramach okiennych

Materiały stosowane w ramach okiennych obejmują najczęściej drewno, aluminium oraz PCV. PCV ze względu na swoje mechaniczne właściwości nie stosuje się na drzwi tarasowe, większe rozmiary okna, ani tym bardziej na małe przeszklenia. Profile z tworzywa sztucznego muszą być szersze i jest to główny powód, dla którego PCV nie może być stosowany w mniejszych oknach. 

PCV swoje zastosowanie najchętniej znajduje w oknach fasadowych. Wpływają na to niskie koszta oraz to, że materiału nie trzeba specjalnie konserwować. Przy obecnych metodach technologicznych można wykorzystywać kolorowe okleiny lub też nakładki z metalu na tego rodzaju okna. 

Surowcem, który wymaga konserwacji, jest drogi, ale za to bardzo skuteczny jest drewno. Świetnie sprawdza się na oknach dachowych oraz innych dużych wymiarach przeszkleń.

Aluminium, to towar bardzo wysokiej klasy. Jest wytrzymały i nie trzeba go odnawiać. Genialnie sprawdzi się na olbrzymich oknach.

W obecnych czasach izolacyjność cieplna zależy od wymiarów profilu oraz dodatkowych części izolacyjnych. Nierzadko spotkać się można z wykorzystaniem pianki, którą wypełnia się przestrzeń wewnątrz ram. Izolacyjność opisanych produktów jest zbliżona.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz