W jaki sposób wprowadzić ekologiczne rozwiązania w swoim ogrodzie?

Brak komentarzy brak ocen

Na etapie planowania naszego ogrodu pomyślmy nad tym, jak możemy swoimi działaniami wpłynąć na środowisko oraz poprawę klimatu. Przy istniejących już ogrodach możemy wprowadzać ulepszenia oraz modernizacje, które pomogą zaoszczędzić wodę deszczową, dbać o ziemię i czystość powietrza. Należy pamiętać o tym, że nasze decyzje, nawet te na pozór nieistotne, oddziałują na otaczającą nas naturę, mikroklimat i komfort przebywania na wolnym powietrzu. Nasze codzienne funkcjonowanie w znacznym stopniu odbija się na kondycji środowiska. W obliczu rozwijających się zagrożeń klimatycznych (powracające susze, tornada, powodzie itd.) nasze strategie we własnym gospodarstwie mogą okazać się pomocne, jeśli za naszym przykładem pójdzie więcej osób. Mamy do dyspozycji sporo ekologicznych sposobów na to, aby chociażby zaoszczędzić wodę.

Skuteczne metody na oszczędzanie wody w ogrodzie 

Przy projekcie dróg, chodników oraz wszelakich utwardzeń na naszej działce istotnym jest zadbanie o właściwy współczynnik powierzchni biologicznie czynnej, by woda deszczowa zdołała swobodnie wsiąkać w podłoże, zasilając zasoby wód gruntowych oraz bez trudu wyparowywać. Zbyt duża powierzchnia utwardzona materiałami nieprzepuszczalnymi sprawi, że stracimy wodę deszczową bezpowrotnie. Twórzmy powierzchnie żwirowe, z kostki kamiennej, kamienia, drobnego tłucznia. Jedną z ciekawych opcji może okazać się betonowa płyta ażurowa. W jej szczeliny przedostaje się woda, wchłaniając się w głąb ziemi.

Kapitalnym rozwiązaniem będzie także zbieranie wody do zbiorników retencyjnych (specjalne do umieszczenia pod ziemią, nie zabierają miejsca w ogrodzie – na ich budowę możemy otrzymać dotacje), wszelkich beczek oraz pojemników, tak aby posłużyła nam do nawadniania trawnika, roślin ozdobnych i hodowli warzywno-owocowych. Atrakcyjnym sposobem na dystrybuowanie wody deszczowej są również studnie chłonne, które rozsączają wodę do warstwy gruntu przepuszczalnego.

Twórzmy w naszych ogrodach zbiorniki wodne, oczka, strumienie – zadbamy wówczas o mikroklimat wokół naszego domu, równocześnie zbierając wodę opadową, która tym sposobem powróci z powrotem do atmosfery. Poza tym ukształtujemy środowisko dla ptaków. Stosując linie kroplujące do skrapiania roślin, zaoszczędzimy wodę, bowiem są one tak skonstruowane, że wyrzucają porcjami tylko taką ilość wody, jakiej rośliny potrzebują.

W jakich sytuacjach wybrać ekologiczne nawozy do ogrodu? 

Większość gotowych nawozów oraz ogólnie środków ochrony roślin powoduje w przyszłości nieodwracalne szkody w naszym ogródku – ziemia po jakimś czasie jest wyjałowiona, a szkodliwe toksyny z nawozów płyną do wód gruntowych i rzek. Aby względnie ograniczyć wchłanianie chemii, możemy wykorzystywać naturalne, ekologiczne nawozy. W tym celu powinno się zbudować na działce własny kompostownik, gdzie bez większego zaangażowania stworzymy w pełni organiczne pożywienie dla naszych upraw. Jeśli jesteśmy w stanie wygospodarować niewielką powierzchnię na hodowlę warzyw lub owoców – hodujmy własne zbiory. Odżywiajmy glebę biologicznym nawozem. Zawsze to kilka sztuk swoich warzyw i owoców, bez wszechobecnej chemii oraz ulepszaczy.

Skuteczne sposoby na sadzenie roślin w ogrodzie 

Wygospodarujmy miejsce dla kilku roślin miododajnych oraz nektarodajnych – lawendy, wrzosu, maliny, kocimiętki, śnieguliczki białej, winobluszczu lub irgi błyszczącej. Zwabione do nich pszczoły oraz trzmiele wyprodukują spore ilości miodu. Jeżeli pozwalają nam na to warunki, zdecydujmy się na łąkę kwietną, która będzie siedliskiem gatunków pyłko -, nektaro - i miododajnych.

Jak zmniejszyć poziom zanieczyszczenia powietrza w ogrodzie? 

Zastanówmy się, jak możemy zadbać o czystość powietrza. Na pewno nie potrzebujemy w stałym użytku kosiarek, zwłaszcza tych spalinowych, produkujących ogromne ilości spalin do powietrza. Spaliny w mniejszych czy większych ilościach powodują zanieczyszczenie powietrza. Mają zły wpływ rozwój roślin, a także zwierząt i ludzi. Jeżeli faktycznie nie wystarczą nam narzędzia ręczne, wybierajmy odpowiedzialnie – może da się zakupić kosiarkę spalinową, emitującą ich mniej? Dostępne są przecież także kosiarki akumulatorowe czy wykorzystujące energię słoneczną do napędu. Nie spalajmy śmieci we własnym ogródku. Myślmy przyszłościowo, szanujmy siebie nawzajem i nasze środowisko, w jakim razem żyjemy.

Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz