Z jakiej przyczyny kot mruczy?

Brak komentarzy brak ocen

Często nie wiemy, co przeżywa nasz kot. Możemy oczywiście rozpoznać jego samopoczucie po tym, jak się zachowuje. Na przykład po tym, czy chętnie zjada ciasteczka, lub czy jest skory do zabawy, możemy wnioskować, że wszystko jest z nim w porządku. Tak samo mruczenie oznacza dobry stan kota, jednak w tym przypadku musimy być uważni, ponieważ mruczenie naszego pupila może oznaczać też inne powody! Jakie? Zapraszamy do artykułu.

Co to jest mruczenie?

Ciekawi fakt, że to nadzwyczajne zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie umieją tego robić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota sięga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Koty potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, podczas wdechu oraz wydechu, z otwartym bądź zamkniętym pyszczkiem.

W jaki sposób kot mruczy?

Zjawisko mruczenia jest na pewno warte opisania, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i utraty tchu? Wielu naukowców próbowało odpowiedzieć na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy twierdzą, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, drudzy twierdzą, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.

Czy mruczenie kota, to wyłącznie oznaka szczęścia?

Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty potrafią perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, żeby dać im znać, że jest obok i je uspokoić. Chociaż w większości sytuacji mruczenie u kota oznacza radość i zadowolenie, to jednak mogą również to robić w celu obniżenia stresu, zdenerwowania lub w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. W inny sposób będzie mruczeć kot chory, zestresowany, głodny lub szczęśliwy.

Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:

  • zadowolenie, komfort
  • zdenerwowanie, stres
  • uspakajanie
  • kojenie bólu
  • komunikacja między człowiekiem
  • myślenie o jedzeniu
  • więź pomiędzy kociętami a matką
  • ulga
  • powrót do zdrowia

Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:

Mruczenie u kota wprawia całe jego ciało w wibracje. Drgania powodują zaangażowanie mięśni, które wspierają przez to wzrost kości. Ta interesująca teoria o mechanizmie, który sam się leczy u kota, może potwierdzać, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu rozmaitych złamań kości. Mruczenie kota działa na analogicznej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości oraz mięśnie, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.

Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!

Zastanawiasz się, w jaki sposób Twój koci pupil wpływa na Ciebie i Twoją rodzinę? I bardzo dobrze! Bo pozytywnych cech jest bardzo wiele. Kocie mruczenie uspokaja i wycisza całe ciało oraz głowę. Dzięki temu łatwiej jest nam zasnąć. Do tego ciśnienie krwi spada, a serce jest spokojne i odprężone. Wśród dzieci, które przebywają z kotem, zmniejsza się ryzyko alergii teraz i w przyszłości. Kot również pomaga w rekonwalescencji kości po uszkodzeniu!

Oceń artykuł
Tagi artykułu
Komentarze
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Dodaj komentarz