Zawód mechanika samochodowego. Najważniejsze informacje

Komentarzy:1 brak ocen

Każdy właściciel samochodu zgodzi się, że posiadanie auta to wielka wygoda i niezależność. Do tego dochodzi również wielka satysfakcja, kiedy możemy kupić swoje wymarzone autko. Czy posiadanie samochodu to jednak same przyjemności? Niestety nie, gdyż każdy, ale to każdy samochód się psuje, a ponadto trzeba regularnie go serwisować, co już wygodne i przyjemne nie jest. Fakt ten, z kolei cieszy właścicieli warsztatów samochodowych, których jest tym więcej im więcej samochodów na drogach. Do nowo powstających warsztatów, potrzeba rzecz jasna pracowników, głównie mechaników samochodowych. W poniższym artykule zawarte jest kilka niezbędnych informacji dotyczących tego zawodu.

Najważniejsze aspekty pracy mechanika samochodowego

Nadrzędnym zadaniem mechanika jest naprawa samochodów. Oczywiście to prawda, niemniej jednak to tylko wąski zakres obowiązków osoby pracującej jako mechanik samochodowy. Przed przeprowadzeniem napraw fachowiec musi zdiagnozować usterkę. Czasami jego zadanie na tym się nie kończy.

Mechanik musi współpracować z innymi pracownikami warsztatu, żeby warsztat działał sprawnie. Oprócz napraw zajmuje się również konserwacją pojazdów, w tym konkretnych układów takich jak: układ hamulcowy, układ wydechowy i układ napędowy. Przeprowadza ważne wymiany części, przewodów, olejów oraz płynów i uszczelek. Powinien umieć obsługiwać specjalistyczne narzędzia oraz sprzęt diagnostyczny. Często też komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem.

Gdzie powinien zdobywać kwalifikacje mechanik samochodowy?

Najbardziej popularną ścieżką rozwoju w tym kierunku jest ukończenie szkoły zawodowej albo technikum o profilu mechanika samochodowego. Niektórzy pasję i talent na tej płaszczyźnie odkrywają na przykład w okresie praktyk studenckich. Wielu mechaników to też samouki. Nierzadko młodzież, która pomaga rodzicom przy naprawach pojazdów, motocykli, czy sprzętu rolniczego, po paru latach jest w stanie realizować tego typu naprawy na własną rękę.

Dla pracodawcy najistotniejsze są umiejętności. Zawód bądź tytuł można zdobyć w międzyczasie. Bez zapału do pracy z samochodami się nie obejdzie. Ten element jest najistotniejszy.

Na co narażony jest mechanik samochodowy w miejscu pracy?

Waga i rozmiary samochodów powodują, że mechanik przeważnie musi dopasować swoją pozycję ciała do wymaganych napraw. Mechanik bardzo często leży pod samochodem, stoi pod samochodem lub w kanale warsztatowym z głową odchyloną w górę albo pochyla się do przodu nad otwartą maską auta.

Mechanik musi mieć zdrowy kręgosłup, żeby bez większych problemów wytrzymać cały dzień w pracy. Niektóre części samochodowe są bardzo ciężkie. Ich montaż może wymagać dobrej kondycji i użycia znacznej siły. Musi bardzo uważać i zabezpieczać się przed tym, żeby nic nie przygniotło mu nóg.

Jak zostać mechanikiem samochodowym
Szukasz dobrego zawodu, który umożliwi Ci ciągły rozwój i dobre zarobki? Doskonale trafiłeś! Przeczytaj artykuł, który dla Ciebie przygotowaliśmy:

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Oprócz zagrożeń natury mechanicznej, środowisko pracy może być niesprzyjające również z innych powodów. Mechanik zawsze pobrudzi się w pracy. Paliwo, kurz, smary oraz oleje to substancje silnie uczulające alergików. Ważne, aby kandydat na to stanowisko miał pewność, że przebywanie w takich warunkach nie stanowi dla niego zagrożenia z powodów zdrowotnych.

W każdym miejscu pracy powinno być przede wszystkim bezpiecznie, dlatego tak ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów BHP. Każdy pracodawca powinien kłaść na to duży nacisk. Mechanicy samochodowi, którzy mają do czynienia z ciężkimi samochodami i niebezpiecznymi narzędziami, szczególnie narażeni są na różne wypadki, lepiej minimalizować te zagrożenia i zadbać o swoje życie i zdrowie.

Komentarze
Wszystkich:1
Leon Brzeziński

Mój szwagier jest mechanikiem i bardzo go jak i jego pracę szanuję. Chłopak się narobi.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Mój szwagier jest mechanikiem i bardzo go jak i jego pracę szanuję. Chłopak się narobi.

Dodaj komentarz